Content Logo

Moje sbírka kartičkových kalendářků čítá v současnosti … hoooodně … jedinečných kusů. Bohužel vážně nemám páru kolik, protože naposledy jsem ji kompletně spočítala v listopadu 2007 a od té doby už se mi kalendářky přece jenom rozmnožily, a to v řádech tisíců, takže je velmi pravděpodobné, že jsem už prolomila hranici 10 000 kousků. Není to (na sběratele kalendářků) žádný zázrak, ale i tak to dokáže potěšit, navíc mám v plánu svou sbírku (s Vaší laskavou pomocí) dál rozmnožovat.

Sbírám prakticky všechny české kalendářky (nevyhýbám se ani slovenským), které se mi dostanou do rukou, a které se opravdu ještě dají nazvat „kartičkové“ (popř. „kapesní“). Vůbec nesbírám kousky větších rozměrů. Preferuji opravdu „kartičkové“ kalendářky, tedy jednoduché vizitkové tvary, před skládacími. Ze všeho nejraději mám kalendářky s tematikou měst, obcí a regionů České a Slovenské republiky a dále kalendářky od firem Albi, Ditipo a Aria.

Nesbírám téměř vůbec zahraniční kalendářky (až na výjimky) – jakmile nějaký dostanu, obvykle ho rovnou nabídnu ostatním sběratelům na výměnu. Z tohoto pravidla jsem ale udělala výjimku, když jsem si začala schovávat japonské kalendářky. Ptáte se proč? Protože jsou velmi zajímavé, a to tvarem i grafickým zpracováním, jsou prostě odlišné od běžných evropských, ale i cizokrajnějších kk. Nějak jsem si je prostě zamilovala. Jsou také něčím zajímavé - věděli jste například, že Japonci nepoužívají kalendária na celý rok tak jako my, ale většinou používají kalendáře pouze půlroční?

Manga

Na tomto místě bych výhledově ráda zveřejnila nějaké ukázky ze své sbírky, a to jak některé mé oblíbené nebo cennější kalendářky, tak i pár zajímavostí. Na přání jednoho sběratele zde jsou vystaveny i zmíněné japonské kousky. Zatím se musím omluvit, ale z časových důvodů jsem se k přípravě ukázek ještě nedostala. Pokud ale budete mít trpělivost, zkusím to dodělat, jakmile mi čas dovolí. Zatím alespoň slovně:

Z materiálů, mám ve své sbírce kalendářky papírové, ale i laminované, samolepící, dřevěné, kovové, umělohmotné nebo kalendářky vydané například jako telefonní karta. Raritou mé sbírky je kalendářek vyšívaný a kalendářek magnetický.

Z celé škály různých tvarů a forem mám ve své sbírce kalendářky vizitkové, skládací, jeden harmonikový, jeden otočný (zobrazuje rozmezí 20 let po natočení na správný rok) a kalendářky vysekávané (do určitého tvaru).

Co se týká typů, mám kalendářky klasické (tj. se zobrazením dnů v týdnu a dat jednotlivých dnů), dále kalendářky jmenné a dokonce jeden kalendářek zobrazující počasí.